2025. május 24-én 10:00 órára szeretettel várunk mindenkit a Haraszti Mesesétány mesékkel teli megnyitójára, a Kegyeleti Parkba! A Gyermeknap hétvégéjétől öt régi és öt új mesét hallgathatunk meg a Haraszti Mesesétányon!
A park megújult padjain lévő információs táblákon elhelyezett QR kód segítségével a Mesesétány honlapjára csatlakozhatunk majd okostelefonunkkal, ahol ismerős, kedves, régi meséket és új,
Dunaharasztiról szóló mesés történeteket ismerhetünk meg. Dunaharaszti kötődésű írókat kértünk fel arra, írjanak városunk történelméről, kultúrájáról, természeti kincseiről gyerekeknek szóló
meséket, amelyekből a családok megismerhetik városunk fontos értékeit, épületeit, múltjának szereplőit, élővilágát.
Adorján Gyula, a Csukás Meserádió meseíró pályázatának kategóriagyőztese Nyusszancs, a hős kisnyuszi Duna-Tisza-csatornánál és környékén játszódó, izgalmakkal teli állatmeséjét írta meg a gyerekeknek. Gál Vilmos muzeológus, író, Baktay Ervin Kis-Dunánál játszódó indián történetét, Hódi Kata, pedagógus, meseterapeuta egy kényes kisegér dunaharaszti otthonkeresését, Kertész Edina, író a Dunán családjával Harasztira érkező sváb kislány képzeletbeli, 300 éves legendáját, Tapodi Brigitta, író a Laffert bárókisasszonyok tündérmeséjét vetette papírra.
Az öt haraszti óvoda által választott meséket a gyerekek az ismerős óvónénik hangján hallgathatják: Balogh Anikótól (Szivárvány Óvoda, Anikó néni) a Brémai muzsikusok c. német népmese, Nemeshegyi-Surányi Lorettától (Százszorszép Óvoda, Lotti néni) a Nagytakarítás a napnál c. szlovák népmese, Oláh Anitától (Hétszínvirág Óvoda, Ani néni) Döbrentey Ildikó Kamillatündérek c. meséje, Szappanyos-György Ildikótól (Mese Óvoda, Ildikó néni) a Kacor király c. magyar népmese, Szutterné Ruff Tímeától (Napsugár Óvoda, Timi néni) a Kiskakas gyémánt félkrajcárja c. magyar népmese szólal meg a Haraszti Mesesétányon.
Az új mesék közül a Laffert bárókisasszonyokról szóló, Csuporka színrelép (Tapodi Brigitta) c. mesét Nagyváradi Erzsébet, Jászai Mari-díjas színésznő, a Tulipános láda (Kertész Edina) c. mesét, amely a családjával dunai hajóutat követően harasztira érkező sváb kislány történetét meséli el, Berényi Attilától,
a dunaharaszti online szerkesztő-riporterétől halljuk. A Terembura Szerepkör tagjai közül Lubowsky Reginától a kényes ízlésű kisegér otthonkeresését ismerhetjük meg A legkülönlegesebb hely (Hódi Kata) c. meséből, Lehel Endre a jószívű, bátor Nyusszancs (Adorján Gyula) kalandját, Janák Farkas pedig
a Baktay Ervint idéző indián kalandot meséli el az Indiánok között (Gál Vilmos) c. történettel.
A hangfelvételeket a dunaharaszti online stúdiójában rögzítettük Tóth Gá bor és Berényi Attila segítségével.
Az illusztrációkat Cseh Betti (Hétszínvirág Óvoda), Dömötör Dóra (Szivárvány Óvoda), Szappanyos-György
Ildikó (Mese Óvoda), Wágner Flóra(Százszorszép Óvoda) Adorján Gyula, valamint a Baktay Ervin Gimnázium Mesesétány rajzpályázatának nyertes diákjai és a dunaharaszti óvodások készítették.
A Mesesétány valódi összefogásból született meg. Minden megírt mesét, hangfelvételt és illusztrációt ajándékba kapott a város, amit ezúton is nagyon köszönünk.
Döbrentey Ildikó, a legendás Egbőlpottyant mesék szerzője is örömmel adta hírül számunkra: a Kamilla tündérek szívesen beköltöznek a Haraszti Mesesétányra. Az óvodákkal és kulturális intézményvezetőkkel történt közös ötleteléstől (Csapó Klára, a Szivárvány Óvoda vezetője, Kenessey Beáta, a Hétszínvirág Óvoda vezetője, Szabó Andrásné Kati, a Mese Óvoda megbízott vezetője, Galó Anita, a József Attila Művelődési Ház megbízott vezetője, Lauránné Sziládi Gizella, a Városi Könyvtár vezetője, Döme Zsófia titkársági referens) kezdve a sétány új padjainak beszerzésétől, a hangfelvételek, illusztrációk elkészítésétől a Baktay Gimnáziumban megszervezett rajzpályázaton át a Kegyeleti parkban lévő tájékoztató táblák és a honlap létrehozásáig közel 30 ember összehangolt munkájára van szükség a megvalósításhoz. Mintául a Balaton Kincsei Egyesület (Szomora Virág) által megvalósított balatonendrédi projekt szolgált. A Haraszti Mesesétány ötletgazdája Kiss Gergely jegyző, a projekt koordinátora Hazay Tímea volt, a mesék bevezetőjét tőle hallhatjuk majd.